Mężczyzna przedstawiający diagram narysowany na kartce przypiętej do tablicy

Narzędzia

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Ew. Mateusza 28:19-20

Zależy nam na tym, żeby każdy – bez szczególnych talentów czy długiego procesu edukacyjnego – był w stanie nauczyć kolejne osoby tego, jak:

Tym jest dla nas uczniostwo. W całym procesie pokładamy wiarę w prowadzenie Ducha Świętego, który jest naszym Nauczycielem i kieruje całym działaniem.

Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w Moim imieniu, On nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.

Ew. Jana 14:26

Nasze Narzędzia

Świadectwo w 15 sekund

uczy opowiadania historii życia i tego, jak Jezus je zmienił

3 koła Ewangelii

tłumaczą dobrą nowinę
o Jezusie

Diagram narzędzia Koło kościoła

Koło Kościoła

wyjaśnia, czym charakteryzuje się zdrowy biblijny Kościół

Proste studium biblijne

wspiera w czytaniu Biblii oraz zrozumieniu i stosowaniu zawartych w niej prawd

Diagram Niezbędnik ucznia Jezusa

Niezbędnik ucznia Jezusa

 pomaga w rozwijaniu posłuszeństwa
wobec Słowa Bożego i Ducha Świętego

Materiały z tej strony zostały opracowane przez członków Kościoła Domowego. Możesz z nich bezpłatnie korzystać. Dziel się nimi ze wszystkimi, którzy tego potrzebują.

Zasada 4 pól

Narzędzia, których sami używamy i do których poznania Cię zachęcamy, bazują na Zasadzie 4 pól, czyli zasadzie siania i zbierania. Obrazuje ona rozrastanie się Bożego Królestwa, o którym mówił Jezus w 10. Rozdziale Ew. Łukasza.

Diagram narzędzia zasada czterech pól

W zasadzie tej możemy wyróżnić 5 faz: wejście, sianie, wzrost, zbiory oraz przywództwo.

  1. Faza wejścia to etap szukania odpowiedniej, dobrej gleby do siewu, która wyda plon. Chodzi tu o serce człowieka, które będzie otwarte na przyjęcie Bożych prawd. Taka osoba w Biblii nazwana jest Człowiekiem Pokoju. Na tym etapie bardzo ważna jest modlitwa i zdanie się na prowadzenie Ducha Świętego. Bądź otwarty na ludzi i dziel się tym, co Jezus zrobił w Twoim osobistym życiu oraz co robi w Twojej codzienności. W całym procesie przydatne może być narzędzie, jakim jest Świadectwo w 15 sekund. Im więcej będziemy rozmawiać z ludźmi o Bogu, tym więcej efektów zobaczymy. Gdy uda Ci się znaleźć osobę chętną, by posłuchać więcej, wchodzisz z nią w kolejną fazę, czyli fazę siania.
  2. Faza siania, czyli ewangelizacja. Na tym etapie tłumaczysz, czym jest grzech, po co przyszedł Jezus i co zrobił dla każdego z nas. Tu z pomocą przychodzi narzędzie 3 koła Ewangelii, dzięki któremu w prosty, obrazowy sposób możesz wyjaśnić biblijne prawdy związane z grzechem, opamiętaniem się i powrotem do pierwotnego Bożego planu dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Nie staraj się wyjaśniać i odpowiadać na pytania własnymi słowami i wiedzą, tylko nakierowuj zawsze na Słowo Boże. Możesz np. powiedzieć: „Nie chcę Ci dawać gotowych odpowiedzi, poszukajmy ich razem w Piśmie, niech ono samo odpowie na Twoje pytania”. Na tym etapie idealnie sprawdzi się narzędzie Proste studium biblijne, które pomaga przejść do trzeciej fazy, jaką jest wzrost.
  3. Faza wzrostu nazywana jest też uczniostwem. Na tym etapie pozwól, żeby słowa z Pisma Świętego pracowały w sercu danej osoby, budowały wiarę i ułatwiały podjęcie decyzji o powierzeniu swojego życia w pełni Jezusowi. Jeśli nastąpi taki moment, warto w tej fazie skorzystać z narzędzia, jakim jest Niezbędnik ucznia Jezusa, który pokazuje obszary, nad którymi warto pracować w swoim życiu przy współpracy z Duchem Świętym.
  4. Faza zbioru to proces formowania snopków, czyli łączenia w grupy osób, które powierzyły swoje życie Jezusowi i narodziły się na nowo. Jest to tworzenie nowych wspólnot – kościołów gromadzących się w domach. Biblijny wzorzec Kościoła obrazuje narzędzie Koło Kościoła, które zostało stworzone na podstawie prawd z Dziejów Apostolskich.
  5. Przywództwo to ostatni element naszego narzędzia. Lider szkoli kolejnych liderów, którzy staną się pasterzami dla następnych osób gromadzących się wokół niego. Lider wyszukuje kolejną osobę, poświęca jej swój czas i pozostaje w relacji, pomagając w osiągnięciu dojrzałości w wierze. Silni i zaangażowani przywódcy powinni tworzyć własne grupy. W ten sposób dochodzi do błogosławionego podziału.

Cały proces to cykl, który powinien się ciągle powtarzać, co gwarantuje pomnożenie i stały przepływ nowych uczniów Jezusa. Naszym celem nie jest zwiększenie liczebności danej grupy, a pomnożenie grup i domów, w których będą spotykać się wierzący, głównie jego domownicy.

Jeśli od początku w procesie uczniostwa damy przykład zaangażowania, ewangelizacji, czynienia uczniami i tworzenia nowych, małych grup, to wzorzec ten stanie się oczywisty i taki też będzie powielany. Nowe kościoły domowe gwarantują rozwój nowych uczniów i jednocześnie dają przestrzeń na pojawienie się nowych przywódców.