
Narzędzia
Strona główna » Narzędzia
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.Ew. Mateusza 28:19-20
Zależy nam na tym, żeby każdy – bez szczególnych talentów czy długiego procesu edukacyjnego – był w stanie nauczyć kolejne osoby tego, jak:
- głosić Ewangelię,
- prowadzić proste studium biblijne,
- przeprowadzić proces pokuty,
- ochrzcić przez zanurzenie w wodzie tego, kto pragnie iść za Jezusem,
- towarzyszyć nowym wierzącym w nabieraniu dojrzałości w wierze.
Tym jest dla nas uczniostwo. W całym procesie pokładamy wiarę w prowadzenie Ducha Świętego, który jest naszym Nauczycielem i kieruje całym działaniem.
Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w Moim imieniu, On nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem.
Ew. Jana 14:26
Nasze Narzędzia

Proste studium biblijne
wspiera w czytaniu Biblii oraz zrozumieniu i stosowaniu zawartych w niej prawd

Niezbędnik ucznia Jezusa
pomaga w rozwijaniu posłuszeństwa
wobec Słowa Bożego i Ducha Świętego
Materiały z tej strony zostały opracowane przez członków Kościoła Domowego. Możesz z nich bezpłatnie korzystać. Dziel się nimi ze wszystkimi, którzy tego potrzebują.
Zasada 4 pól
Narzędzia, których sami używamy i do których poznania Cię zachęcamy, bazują na Zasadzie 4 pól, czyli zasadzie siania i zbierania. Obrazuje ona rozrastanie się Bożego Królestwa, o którym mówił Jezus w 10. Rozdziale Ew. Łukasza.

W zasadzie tej możemy wyróżnić 5 faz: wejście, sianie, wzrost, zbiory oraz przywództwo.
- Faza wejścia to etap szukania odpowiedniej, dobrej gleby do siewu, która wyda plon. Chodzi tu o serce człowieka, które będzie otwarte na przyjęcie Bożych prawd. Taka osoba w Biblii nazwana jest Człowiekiem Pokoju. Na tym etapie bardzo ważna jest modlitwa i zdanie się na prowadzenie Ducha Świętego. Bądź otwarty na ludzi i dziel się tym, co Jezus zrobił w Twoim osobistym życiu oraz co robi w Twojej codzienności. W całym procesie przydatne może być narzędzie, jakim jest Świadectwo w 15 sekund. Im więcej będziemy rozmawiać z ludźmi o Bogu, tym więcej efektów zobaczymy. Gdy uda Ci się znaleźć osobę chętną, by posłuchać więcej, wchodzisz z nią w kolejną fazę, czyli fazę siania.
- Faza siania, czyli ewangelizacja. Na tym etapie tłumaczysz, czym jest grzech, po co przyszedł Jezus i co zrobił dla każdego z nas. Tu z pomocą przychodzi narzędzie 3 koła Ewangelii, dzięki któremu w prosty, obrazowy sposób możesz wyjaśnić biblijne prawdy związane z grzechem, opamiętaniem się i powrotem do pierwotnego Bożego planu dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Nie staraj się wyjaśniać i odpowiadać na pytania własnymi słowami i wiedzą, tylko nakierowuj zawsze na Słowo Boże. Możesz np. powiedzieć: „Nie chcę Ci dawać gotowych odpowiedzi, poszukajmy ich razem w Piśmie, niech ono samo odpowie na Twoje pytania”. Na tym etapie idealnie sprawdzi się narzędzie Proste studium biblijne, które pomaga przejść do trzeciej fazy, jaką jest wzrost.
- Faza wzrostu nazywana jest też uczniostwem. Na tym etapie pozwól, żeby słowa z Pisma Świętego pracowały w sercu danej osoby, budowały wiarę i ułatwiały podjęcie decyzji o powierzeniu swojego życia w pełni Jezusowi. Jeśli nastąpi taki moment, warto w tej fazie skorzystać z narzędzia, jakim jest Niezbędnik ucznia Jezusa, który pokazuje obszary, nad którymi warto pracować w swoim życiu przy współpracy z Duchem Świętym.
- Faza zbioru to proces formowania snopków, czyli łączenia w grupy osób, które powierzyły swoje życie Jezusowi i narodziły się na nowo. Jest to tworzenie nowych wspólnot – kościołów gromadzących się w domach. Biblijny wzorzec Kościoła obrazuje narzędzie Koło Kościoła, które zostało stworzone na podstawie prawd z Dziejów Apostolskich.
- Przywództwo to ostatni element naszego narzędzia. Lider szkoli kolejnych liderów, którzy staną się pasterzami dla następnych osób gromadzących się wokół niego. Lider wyszukuje kolejną osobę, poświęca jej swój czas i pozostaje w relacji, pomagając w osiągnięciu dojrzałości w wierze. Silni i zaangażowani przywódcy powinni tworzyć własne grupy. W ten sposób dochodzi do błogosławionego podziału.
Cały proces to cykl, który powinien się ciągle powtarzać, co gwarantuje pomnożenie i stały przepływ nowych uczniów Jezusa. Naszym celem nie jest zwiększenie liczebności danej grupy, a pomnożenie grup i domów, w których będą spotykać się wierzący, głównie jego domownicy.
Jeśli od początku w procesie uczniostwa damy przykład zaangażowania, ewangelizacji, czynienia uczniami i tworzenia nowych, małych grup, to wzorzec ten stanie się oczywisty i taki też będzie powielany. Nowe kościoły domowe gwarantują rozwój nowych uczniów i jednocześnie dają przestrzeń na pojawienie się nowych przywódców.