
Proste studium biblijne
Strona główna » Narzędzia » Proste studium biblijne
Krótki opis tego narzędzia
Proste studium biblijne w przystępny sposób uczy, jak codziennie czytać Słowo Boże tak, żeby wyciągnąć z niego naukę i zachętę na każdy dzień.
Studium polega na czytaniu fragmentu z Biblii, a następnie zadaniu sobie trzech ważnych pytań:
- Co?
- Jak?
- Komu?
Sam proces jest bardzo prosty i powtarzalny, żeby każdy mógł stosować go samodzielnie w domu, ale również poprowadzić i nauczyć innych, jak czytać Pismo Święte i czerpać z niego mądrość i wskazówki dotyczące tego, jak żyć, żeby mieć radość i pokój.
Pismo Święte jest duchowym kompasem, który może nas prowadzić, kształtować i wpływać na to, co robimy i jak żyjemy. W Kościele Domowym na wszelkich życiowe wyzwania staramy się spojrzeć z perspektywy biblijnej. Uważamy, że nie samo czytanie przynosi zmianę, ale wprowadzanie zasad biblijnych w codzienność.
A bądźcie wykonawcami Słowa, a nie tylko słuchaczami, oszukującymi samych siebie.
List św. Jakuba 1:22
Wierzymy, że Słowo Boże pełne jest mądrości i niesie wiele rozwiązań na nasze codzienne problemy. Bóg jest dobry i przez swojego Ducha Świętego pragnie ożywiać dla nas swoje Słowo, które ma na celu nas nauczać, korygować i zachęcać każdego dnia.
Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości.
Drugi list św. Pawła do Tymoteusza 3:16
Do czego służy to narzędzie?
Narzędzie to pozwala lepiej poznać Słowo Boże. Pomaga stosować zawarte w nim prawdy w swojej codzienności, jak również dzielić się jego treścią z innymi ludźmi, którzy potrzebują zachęty i wsparcia.
Dla kogo jest to narzędzie?
Proste studium biblijne jest dla każdego (małego i dużego), dlatego, że historie biblijne można czytać na głos nawet dzieciom, które same jeszcze nie potrafią czytać. Za każdym razem warto zadać proste pytania do tekstu:
- Co ten fragment mówi nam o Bogu?
- Co ten fragment uczy nas o człowieku?
- Jak mogę zastosować prawdy zawarte w tym tekście w swoim życiu?
- Komu mogę opowiedzieć to, co dziś przeczytałem(-am)?
Odpowiedzi na pierwsze dwa pytania pomogą Ci (lub Wam) zrozumieć samą historię i ukażą naturę Boga/Jezusa i człowieka.
Trzecie pytanie ma pobudzić do podjęcia decyzji posłuszeństwa wobec Boga, tak abyś(cie) doświadczyli cudów, przemiany życia. Spróbuj(cie) w najbliższym tygodniu zastosować w praktyce poznane prawdy Słowa Bożego. Posłuszeństwo Słowu jest sednem chrześcijaństwa.
Czwarte pytanie zachęca do ewangelizacji i dzielenia się z innymi daną historią tak, aby każdy mógł poprowadzić takie samo studium ze swoimi znajomymi!
Na kolejnym spotkaniu możecie opowiedzieć sobie o tym, jak staraliście się być posłusznymi prawdom, które ostatnio przeczytaliście w Biblii.
Jak go używać?
Krok 1. Zbierz grupę osób, które chciałyby czytać i poznawać Biblię. Uzgodnijcie dogodny termin na spotkanie.
Krok 2. Zacznij spotkanie od rundki. Niech każda osoba (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara) podzieli się krótko tym, co się u niej dzieje. Pomocne mogą być te dwa pytania:
- Za co jesteś wdzięczny(-a)?
- Z czym się zmagasz?
Krok 3. Następnie każda osoba w kilku słowach niech powie: „Boże dziękuję Ci za…[wymieniony wcześniej powód do wdzięczności] i proszę Cię o [wyzwania, z którymi obecnie się zmagamy]. Ten etap to forma prostej modlitwy, więc zakończ go słowem „Amen”.
Krok 4. Wybierz fragment z Biblii. Na początek możesz skorzystać z naszego pierwszego cyklu historii biblijnych: „7 historii zbawienia”. Możesz też wybrać inny z udostępnionych poniżej cykli. Jedna historia jest w sam raz na jedno spotkanie.
Cykl pierwszy „Siedem historii zbawienia”
- Historia o faryzeuszu i celniku: Ew. Łukasza 18:9-14
- Historia dwóch łotrów: Ew. Łukasza 23:32-43
- Historia o dwóch dłużnikach: Ew. Mateusza 18:21-35
- Historia Barabasza: Ew. Mateusza 27:11-26
- Historia cudzołożnicy: Ew. Jana 8:1-12
- Historia Nikodema: Ew. Jana 2:23-3:21
- Historia o bogaczu i Łazarzu: Ew. Łukasza 16:19-31, 24:44-49
Krok 5. Jedna z osób z grupy niech przeczyta historię na głos. Najlepiej jeśli będziecie mieli możliwość przeczytania (i porównania) tego samego fragmentu z różnych przekładów Biblii.
Krok 6. Niech jedna lub dwie osoby z grupy spróbują swoimi słowami opowiedzieć, co zostało przeczytane. Najlepiej, żeby był to ktoś inny, niż osoba, która czytała wcześniej fragment z Biblii. Ważne jest, żeby każda osoba z grupy była aktywna i zaangażowana podczas. Zadbaj o to, by osoby z natury cichsze miały szansę być usłyszane.
Krok 7. Niech osoba prowadząca zada na głos proste pytania do tekstu:
- Co? Co ta historia mówi o Jezusie/Bogu? Co ta historia mówi o człowieku?
- Jak? Jak zamierzasz wprowadzić poznane prawdy w swoim życiu?
- Komu? Komu możesz opowiedzieć tę historię ? Kto potrzebuje usłyszeć tę historię w najbliższym czasie? Z kim możesz przeprowadzić takie samo studium biblijne?
Pytania powinny pobudzić do wspólnej, interaktywnej dyskusji na temat przeczytanego fragmentu. Warto dążyć do tego, by wywiązała się żywa dyskusja, a każda z osób była zaangażowana. Spotkanie nie powinno być monologiem jednej osoby. Przez studium możesz przejść w grupie (najlepiej nie większej niż 7-10 osób), duecie lub samodzielnie.